Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Особливості вимірювання вологості сіна щуповими вологомірами

Під час холодної пори року для харчування домашніх тварин і забезпечення кормами галузі тваринництва в цілому, гостро стоїть питання збереження сіна, силосу.

Для довгострокового зберігання, щоб сіно в мінімальних обсягах втрачало каротин, білки, жири, вуглеводи, протеїни, амінокислоти, вологість не повинна перевищувати 17%

В іншому випадку сіно пліснявіє і темніє через утворення неперетравлювані меланіни.
Для експрес виміру вологості найшвидшим варіантом є щуповий вологомір сіна, оснащений двома подовженими голками, що дозволяють проникнути всередину на 10,20, 30 і більше см. 

Підвищена вологість може призводити до активного розвитку мікроорганізмів, в процесі діяльності яких хімічні реакції призводять до самозігрівання, температура може досягати 80 градусів, що потенційно пожежонебезпечні, особливо в суху погоду.

* Довідково - та ж проблема характерна і для елеваторів, якщо не зробити своєчасне просушування і вентилювання.

Щуповий вологомір сіна - особливості застосування

За рахунок широкого діапазону вимірювання 5-80%:

  • стає можливим контролювати вологоміром заготівельні процеси під час скошування трави, коли показник досягає максимальних значень перед заготівлею сіна;
  • зокрема значення підсохлого сіна в валках перед закладкою на зберігання може становити 20-25%, що дозволяє проводить заміри прямо на місці сінокосу або вже в скиртах.

Як правило такі інструменти мають кілька налаштувань: на сіно, солому і т.д. Доступно запам'ятовування максимального виміряного значення і початкового обнулення показань.

Навіщо потрібні такі довгі зонди ?

Для будь-яких матеріалів - від тирси до сипучої маси, від бруска дерева, до піску через переміщення повітряних потоків і нагрівання поверхневого шару, вологість в глибині буде відрізнятися. Ось саме туди і треба "проникнути".
З сіном картина така ж. Більш того, на сонячній стороні, сіно буде підсушити, а наприклад ближче до тінистій стороні сараю - бути більш вологим. Це нерівномірність і необ'єктивність.

Інша справа пройтися по всьому периметру, занурюючи голки глибоко і спостерігаючи за значенням вологості. Така картина буде однозначно більш ясною.

Чим ще хороша запропонована конструкція ?

Сіно, навіть в стозі буває настільки спресованим, що часто навіть вилами складно вийняти шмат, щоб дати худобі. Що вже говорити про щільно пов'язані тюки. І рукоятка вологоміра з міцного пластику, плюс стійкі до вигину електроди припадуть якраз до речі, щоб "пронизати" тестований зразок сіна.

Але є нюанси.

7 порад щодо застосування
  1. Не забувайте вибирати потрібне калібрування. Це настройка, розроблена на підставі стандартного зразка і постійно зберігається в пам'яті.
  2. При обнулення показань (зазвичай це клавіша Zero), не торкайтеся до щупів руками і будь-якими матеріалами. Тобто датчики знаходяться в повітрі і він як еталонний діелектрик, обнуляє цифри на дисплеї.
  3. Щупові вологоміри сіна  вимірюють торканням, а не зануренням. Зонди повинні бути на 80-90% в досліджуваному матеріалі. Це необхідно щоб поверхня сенсорів була по максимуму оточена масою і протікав електричний струм.
  4. До сухого сіна часто додають свіжоскошене, у якого значення вологості може відрізнятися в рази.
    Відокремлюйте шари сіна і недавно скошеної трави, щоб проводити заміри окремо.
  5. Якщо візуально висота мішка з сіном не перевищує довжини датчиків, повільно занурюйте голки, щоб не вдарити по твердій поверхні.
  6. У нижній, верхній частині стогу і збоку, сіно як правило самого гіршої якості, після впливу опадів, хоча своєчасне перевертання може врятувати ситуацію.

    Зокрема внизу накопичується волога, пройшовши крізь весь стіг під дією гравітації.
    Тому для отримання репрезентативної вибірки і отримання об'єктивного середнього значення слід проводить кілька промірів, обійшовши стіг по колу і зробивши виміри на різній висоті.

  7. Посувайте голки взад-вперед, щоб гарантувати щільний контакт і отримати максимальне значення.

Вимірювання вологості сіна в мішках


Наведемо приклад.
Дрібні партії сіна, наприклад для живлення кроликів, продаються в мішках, сітках і іншій тарі.


Покупцями служать приватники, які отримують невеликі обсяги 5-10 мішків.
За одним мішком гнати транспорт немає сенсу, враховуючи накладні витрати.
Щоб сіно зберігалася з мінімальними втратами поживних речовин кілька місяців, вологість не повинна перевищувати 16-17 %.
Навіть якщо продавець запевняє, що все сіно "у найкращому стані", краще перевірити вологість приладом самостійно.

На перевірку одного мішка піде 5-7 секунд.
Таким чином, за пару хвилин можна проаналізувати вміст десятка мішків.

Можна заміряти вологість навіть у закритих мішках, протикаючи вістрями мішковину, але щоб не допускати пошкоджень, краще розв'язати мотузки і занурити електроди прямо в шар сіна.