Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Корисні поради щодо застосування біоакустичних відлякувачів птахів

У теплу пору року, коли на полях колоситься пшениця і повертаються слідом за сонцем капелюшки соняшнику, а в садах встигає черешня і вишня, витягуються з місць зберігання наявні електронні прилади або купується новий гучний звуковий відлякувач для птахів, готовий приступити до багатомісячного захисту, аби окупити вкладені кошти найчастіше за один сезон.

Жахлива акустична ілюзія для боротьби - краще бути голодним, але живим !

І сьогодні ми поговоримо про одну з груп пристроїв, які викликають стрес у ненажерливих пернатих, викликаний генетичною пам'яттю їх предків перед хижими звуками. Це справжні робочі конячки, невпинно проводять мовлення на відкритому повітрі, виступаючи в якості бар'єру, і успішно утримують шкідників за лінією периметра. А він вже досить великий і досягає тисяч квадратних метрів.

Особливості практичного застосування біоакустичних відлякувачів птахів

  1. Моноблок
  2. З інфрачервоною системою виявлення
  3. Багатоканальні
  4. Підключення до джерела напруги 12 В
  5. Поради по експлуатації
  6. Як впливає вітер і перепони
  7. Лайфхак - створюємо безперервний крик

Почнемо з кількості рупорів. Здавалося б, що більше, тим краще – збільшиться площа. Це правда, але присутні і інші критерії. Одна справа кілька дерев в саду, інше – безкраї гектари фермера, агропромислового холдингу і приватних земельних паїв.

Моноблок

проста і недорога конструкція відлякувача птахів зібраного в одному корпусі з органами управління та звуковим випромінювачем

Розрахований на 5000 кв.м. (0,5 га) і являє собою компактну конструкцію, в якій інтегровано:

  • власне сам випромінювач;
  • електронна плата з пам'яттю, в якій записані "голоси";
  • перемикачі для налаштування.

До додаткових комплектуючих відносяться: мережевий адаптер і з'єднувальні дроти для підключення до акумуляторної батареї.

Це простий в експлуатації і прийнятний за ціною прилад призначений для вигнання граків, ворон, шпаків, дроздів, галок, сорок, чайок і дятлів. В даному випадку бюджетний не означає поганий. А як раз дуже навіть користується попитом. Виробництва України. Добре зібраний. З завданням відлякування птахів справляється. Тому і продається успішно вже кілька років.

Оскільки кожен з перелічених видів птахів реагує індивідуально на різні сигнали, забезпечений трьохпозиційним перемикачем звукових груп.

Країна у нас велика, областей багато і навіть в межах сусідніх сільськогосподарських районів можуть мешкати різні підвиди пернатих. Так що доведеться поекспериментувати зі звуковими профілями (перемикач Voice). А може досить зупинитися на найпершому. Все доведеться тестувати на практиці.

Якщо поблизу розташовані житлові будинки, місця розведення домашніх курей, качок, гусей, господарям може не сподобається гучне звучання і його можна знизити (VOL).
Періодичність включення визначається третім перемикачем – таймером (Timer).
Відмітна корисна особливість – фотоелемент, що спрацьовує на денне світло. Він спостерігається там, вгорі з розбіжними промінчиками. Навіщо потрібен ?

1 Птахи все-таки вночі воліють спати як і люди. Хто буде слухати опівночі звукову какофонію ?
2 Датчик наявності світла стане в нагоді забудькуватим, щоб кожного разу не включати вранці живлення. Автоматика зробить це самостійно

Не закривайте фотоелемент - сутінкове реле сторонніми предметами, не ховайте під тінню саду, щоб пугач включався рано і вимикався пізно ввечері.

Кріпиться за допомогою плоского монтажного майданчика за допомогою гвинтів, болтів. Націляйте пристрій для відлякування птахів в місце, де були вони були помічені, шляхом закріплення на стовпі, щоглі, стіни, воротах, дереві на висоті до 3-х метрів, щоб звук, вільно поширювався. Можна і просто дротом прикрутити.

З інфрачервоною системою виявлення

Коштує трохи дорожче, і не дарма, як ми побачимо і "захоплює" солідні 4000 м2 (0,4 Га), також оснащений одним динаміком, при цьому більш гнучкий в настройках. Розглянемо докладніше "фішки".

Попередня модель не має "зворотного зв'язку" і вигукує в не залежності від того, є поблизу хоч одна жива істота чи ні.

А ось цей відлякувач птахів містить датчик, що реагує на ІЧ випромінювання – тепловий потік від тіла. Необхідно забезпечити правильну орієнтацію системи пошуку і висоті розміщення – сенсор повинен бути досить високо, щоб своєчасно запускати звуковий генератор криків "електронних хижаків".
Виявлення проводиться тільки на близькій відстані. Причина в тому, що потужність інфрачервоного випромінювання швидко падає зі збільшенням дистанції.

Тому передбачений альтернативний варіант для різних територій:

  • для великих - включати режим таймера;
  • для малих - задіяти датчик тепла.

Чим ще хороший цей варіант – рупор може обертатися на шарнірі з фіксацією в потрібному положенні за допомогою гвинта, а значить можна направити звук, лякаючий птахів, в потрібному напрямку.
Конструкцію необхідно захистити від атмосферних опадів (краплі, бризки) і палючих променів сонця, щоб не тріскався пластик шляхом розміщення під навісом або козирком. Не піднімайте випромінювач сильно вгору – під кутом, щоб не заливалася вода під час дощу.

Багатоканальні

Вище ми писали, що кількість динаміків залежить в першу чергу від площі. Це так, але існує ще 3 серйозних аргументи купити відлякувачі птахів з 2-ма або навіть 4-ма випромінювачами.

  1. Надійність.
  2. Спрямований сигнал в різні боки.
  3. Економія електроенергії.

Розглянемо звуковий пугач підвищеної потужності, що викрикує на просторі до 10 гектар. Температурного датчика тут немає з причини, яку ми озвучували вище – територія велика. Зате вбудований електронний таймер, як в описаних вище примірниках, причому на 4 позиції, в залежності від інтервалу.

Також передбачена розширена комбінація з 4-х груп звуків.

Надійність

Тут закладена принципово інша філософія передачі сигналів з пам'яті (ПЗУ) до динаміків.

Якщо описані вище різновиди відлякувачів від птахів, мають внутрішні радіодеталі і рупор як єдине ціле, то тут передбачено 2 бічних роз'єму, в які вставляються дроти, що йдуть в свою чергу до динаміків. Якщо з якої-небудь причини один з них вийде з ладу: старіння, пошкодження від удару і падіння, тріщини і т.д., то його можна відключити, а другий продовжить виконувати свою місію.

Так, потужність знизиться в 2 рази, але замінювати відразу прилад зовсім не обов'язково - залишився динамік буде як і раніше турбувати, а новий можна придбати вже в наступному сезоні.

Звуки направляються в різні боки

Як не крути в прямому і переносному сенсі, один рупор, в 2 сторони ніяк не зорієнтуєш. Тут зазначеного незручності немає. У зв'язку з тим, що за кожним із складових компонентів закріплені різні функції.

Маємо в своєму розпорядженні блок управління в одному місці, підключаємо динаміки і орієнтуємо їх довільним чином. Передбачені плоскі майданчиками з отворами. Кожен обертається на осі і фіксується гайкою.
Це дозволяє зорієнтувати звук відлякувача птахів під кутом, в потрібному напрямку.
Де і як кріпити рупори? Як дозволяють умови і підручні матеріали.

  1. Є дріт і дерево? Будь ласка.
  2. Є можливість прикрутити шурупами до стовпа – теж без проблем.

Орієнтування в першу чергу визначається геометрією ділянки. Вона може бути прямокутною, квадратною і взагалі довільної форми. Найбільш поширені 2 варіанти:


Односторонній потік звуку.

Оріентується в одну сторону.



 


Двосторонній потік звуку.

Кожен направляється в протилежну сторону.


 

Можливі й інші конфігурації, наприклад розташувати під кутом в 90 градусів один до одного. Більш того, не забуваємо, що рупори дуже вільні у своєму переміщенні за рахунок подовжених провідників. Вони взагалі можуть бути рознесені один від одного на десяток метрів.

Економія електрики

Якщо підключається до мережі 220 В через адаптер, то особливо переживати за споживання не варто. А ось при живленні від акумулятора додатковий динамік навантажує джерело і скорочує час роботи. Як то кажуть, кожен Ватт на рахунку.

Навіть якщо всі вони справні, але повна звукова потужність не потрібна – наприклад майданчик невеликий, можна відключити 1,2 або 3 динаміка.
Відповідно в стільки разів впаде споживаний струм.
 

Підключення до джерела напруги 12 В

Звичайно мова йде про автомобільну батарею.
Перша порада (не обов'язково): бажано використовувати стару АКБ, яка "втомилася", але викинути шкода. Вона також може послужити в якості джерела аварійного освітлення в гаражі, навіть вдома, якщо вимкнулося світло або  халупі сторожа, який чергує вночі, щоб не господарювали злодії, коли кони ломають кукурузу.

Зрозуміло, що чим вище ємність (45, 55, 60 Ач), тим краще.
Обов'язкова умова – щоб працювали всі "банки" і акумулятор тримав заряд (струм саморозряду був нехай не мінімальний, як в новому, але і не розряджався за 2 години).
Після перших тестів, стане швидко зрозуміло наскільки, по часу вистачає енергії, щоб відлякувач птахів не вимикався.

Тривалість функціонування залежить від:

  • початкової напруги;
  • струму витоку;
  • гучності звучання;
  • періодичності таймера;
  • частоти появи пташиних зграй (при використанні дистанційної ІЧ системи пошуку) – ніж чим більше циклів включення-виключення, тим більше споживається енергії;
  • наявності фотореле;
  • виду звуків (різна амплітуда коливань і набір частот у кожній групі);
  • кількості підключених динаміків.

Найбільш допитливі можуть перевірити споживаний струм, а також падіння напруги за період часу.
Таким чином, дослідним шляхом можна встановити як з конкретними режимами роботи, так і в залежності від обраної батареї, час безперебійної експлуатації. Якщо захищається від птахів об'єкт (поле, сад і т.д.) розташований далеко від розетки, то доведеться періодично доставляти АКБ для підзарядки.
Простіше, коли ділянка знаходиться на відстані десятків або сотень метрів. Тоді можна відносити джерело живлення хоч кожен день і залишати заряджатися на ніч. Але можлива й альтернатива – протягнути подовжувач, з дотриманням заходів електробезпеки.

Поради по експлуатації

Застосовувати біоакустичний пристрій для звукового відлякування птахів слід в місцях, де мало людей. Наприклад, гектари засіяних пшеницею або ячмінем полів. Якщо неподалік розташовані приватні будинки, то не бажано, щоб звуки долітали до господарів і не дратували їх. Можливо доведеться відрегулювати максимальний рівень звучання.

Також слід враховувати, що можуть лякатися свійські кури, качки на приватних подвір'ях і птахівницьких фабриках.

У містах розміщення практично не має сенсу через потужний рівня сигналу, що буде призводити до скарг мешканців багатоквартирних будинків. Слід враховувати також, що міські горобці, голуби, можуть не знати криків диких літаючих хижаків і складно досягти бажаного ефекту.

Якщо в пару додати штучне лякало, то буде досягнуто практично натуральний, комбінований ефект (акустичний + зоровий), що значно підвищить результативність.

Як впливає вітер і перепони

Звукові коливання (як до речі і ультразвук) представляють собою процес перенесення енергії шляхом стиснення/розтягування шарів повітря. При сильних вітрах чутність на відстані, в залежності від напрямку, може збільшуватися або зменшуватися в рази, чим відразу скористаються птиці, чого не можна допустити.

Вітер Повітряні потоки можуть як послабити, так і посилити в кілька разів потужність сигналів. Якщо на даній території дме переважно вітер в одному напрямку, необхідно помістити динамік таким чином, щоб звук збігався
Природні та штучні перешкоди Послабити вплив можуть пагорби, кущі, дерева - все що може поглинати або відбивати звучання

Як правило в конкретному регіоні дмуть переважаючі вітри. Причому їх сила і напрямок можуть стабільно змінюватися протягом доби. Спостерігаємо, аналізуємо і приймаємо рішення про орієнтуванні.

  1. Якщо з двох сторін поля грамотно розташувати 2 відлякувачі польових птахів або більше, можна мінімізувати вплив вітру.
    У кожен момент часу хоча б один з них буде генерувати звучання “за вітром”, підстраховуючи другий.
  2. При наявності декількох динаміків, ситуація ще спрощується шляхом орієнтації сигналів в різні боки.
  3. Навіть при наявності одного, його можна закріпити наприклад на трубі, що обертається і повертаючи в залежності від зміни вітру, все одно захоплювати звуками потрібний простір.

Лайфхак - створюємо безперервний крик

Теоретично може виявитися, що навіть при виставленому таймері на мінімальний час паузи, птахи можуть приземлитися на поле "під час тиші" і клюнути урожай. Якщо крилатих агресорів дуже багато і прилітають вони часто, щоб 2 пристрої відлякували птахів і постійно підтримували в них стан дискомфорту, пропонується наступне рішення – “перекриття звуками”.


Кожен з випромінювачів включається в різний час - почергове звучання підбирається дослідним шляхом таким чином, щоб інтервал, протягом якого всі динаміки "мовчать", був мінімальним або взагалі був відсутній.


Щоб шумова атака не залишала в спокої ніколи !