Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Як вибрати люксметр

Освітленість приміщення безпосередньо впливає на здоров'я кожного з нас. Звичайно, найбільш сприятливим для людини є сонячне світло. Але, на жаль, темної пори доби доводиться використовувати і додаткові джерела світла. А взимку чи восени світлодіодні або лампи розжарювання у приміщенні можуть горіти цілодобово. Чи часто Ви відчуваєте, що очі втомилися, голова болить, і Вам важко зосередитись? Такі симптоми можуть виникнути від негативного впливу неправильно підібраних джерел освітлення. Вони можуть бути тьмяними або надто яскравими.
І не забуваємо про зростаючу вартість електрики !
Це однаково важливо як у робочих місцях, і у домашніх умовах. І арбітром у цьому зможе спеціальний прилад.

Як вибрати люксметр

Проблема в тому, що наші власні оціночні судження про освітленість надто суб'єктивні: "яскраво", "тьмяно", "темно". Занадто грубі градації. А ось неупереджено виміряти силу світла зможе тільки люксметр, але перш ніж його купити, необхідно бути в темі, оскільки на ринку України представлені десятки вимірювачів освітленості, що відрізняються як за технічними характеристиками, так і наявністю додаткових функцій, так і за брендом країни-виробника.

  1. Верхня межа.
    Заради об'єктивності, слід сказати, що прямої залежності між ціною люксметрів і верхньою межею немає. Звичайно, чим більша межа, тим ціна більша, але часто досить заплатити зовсім небагато і отримати пристойний показник освітленості 200 КЛк. Це "золота середина" і чого, як правило, більш ніж достатньо для вимірювання світла та перевірки освітлювальних приладів (які згодом втрачають свої випромінюючі властивості як через старіння, так і, наприклад, просто забруднення скляної колби).
    Чому середина? Тому що у продажу представлені люксметри як на 100 кілолюксів, так і можна вибрати справжні рекордсмени 400 КЛк. Як і де використовуватися останні, навіть важко сказати. Ну хіба що для яскравих джерел світла при вимірах поблизу.
    Тому наша порада при виборі люксметра по верхній межі - виходьте з класу задач, що вирішуються. Як правило, співробітник охорони праці точно знає з якими освітлювачами він стикатиметься - якою світловою інтенсивністю. І тому давати заявку підрозділам, відповідальним за закупівлю приладів для вимірювання освітленості, щоб вони вибирали необхідний пристрій в інтернет-магазинах. Наша практика показує, що 200 КЛК більш ніж достатньо.
    Зазначимо, що при виборі люксметрів, поряд з межею, поруч із ним буквально "рука об руку" йде наступний критерій.
  2. Переключення діапазону.
    Може бути ручне або автоматичне. Але для початку визначимося навіщо цей діапазон перемикати. Це визначається особливостями обробки інформації, отриманої з датчика освітленості, якою зазвичай виступає кремнієвий світлодіод. Саме він захований під білою захисною пластмасою.

    Так ось з погляду люксметра, точніше аналогової його частини, зміна освітленості, це лише коливання електричного струму в ланцюзі фотодіода. Але нам не потрібні міліампери, нам потрібні люкси. І ось на етапі перетворення на цифру, чим ширший діапазон, тим нижче буде точність. Це особливості оцифровки. На практиці, якщо діапазон розбитий на 3 піддіапазони, то якщо своєчасно не переключитися на вищий, ми втратимо останні значущі розряди. Тобто замість 453 Лк, побачимо 500 (тобто округлене, а отже грубіше). Звичайно для точних вимірів світла це не годиться. Як вирішити? Вибрати люксметр із ручним перемиканням. Клацніть перемикачем і перейдіть на вищу межу. І "повернете точність". Але також можна зупинитись на моделі з автоматичним перемиканням. Тут вам взагалі не потрібно нічого робити – всі процедури прилад зробить самостійно. Читайте про цю опцію в описах товару або запитуйте менеджерів.
  3. Виносний сенсор або вбудований
    Важливий момент, на який слід звернути увагу. Дивіться насамперед на фото і зрозумієте про що йдеться. Якщо датчик з'єднується з цифровим блоком (це який з кнопками і дисплеєм) проводком, це означає, що ви дивитеся на прилад з виносним сенсором. Чим він добрий?
    Приклад. Припустимо, що за методикою необхідно проводити вимірювання освітленості від галогенової лампи на відстані 0,5 метра. Але проблема в тому, що лампа знаходиться на складі під стелею заввишки майже 3 метри. Як дотягнутися? Вибрати люксметр із виносним датчиком. Величезний плюс його в тому, що показання дисплея будуть завжди перед очима, а руку з сенсором ви можете витягувати вгору. І взагалі у будь-яке місце. Хоч праворуч, хоч ліворуч. Тобто гнучкість у застосуванні очевидна. А якщо вбудований? Є плюси і тут. І насамперед надійність. Будь-яае проміжна ланка (той самий кабель чи роз'єм) є слабким. Дроти всередині переламаються і що робити потім? Та й не завжди зручно вовтузитися з проводами. А завдання про те, що "я витягнув руку і не бачу, що там показує люксметр", вирішується дуже просто. Практично в будь-якому вимірнику освітленості, навіть найдешевшому, присутня функція HOLD. Натиснув на кнопку і все запам'яталося у пам'яті.
  4. Спектральний діапазон.
    Здебільшого, можна навіть сказати переважному, при виборі люксметра, вам доведеться вимірювати освітленість у звичному для наших очимей видимому спектрі. Але насправді наш світ пронизаний й іншими електромагнітними хвилями (це і є світло), включаючи ультрафіолетові, які несе до Землі Сонце. Також є спеціальні ультрафіолетові світильники. Використовуються зазвичай у медичних цілях. Як їх перевірити? Варіант лише один – вибрати люксметр, розрахований саме на ультрафіолет. Будьте уважні ! Читайте назву, питайте у продавців, вчитуйтесь в опис, якщо вам дійсно потрібно вимірювати потужність ультрафіолетового світла.