Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Садово-городній комплект. Частина 3 - відлякувач кротів

Якщо кроти почуваються на ділянці повноправними господарями, гірки від їх життєдіяльності з'являються мало не щодня, а улюблений город все більше нагадує поле битви, саме час подумати про вибір засобу по боротьбі з кротами.
Хоча ні, про це потрібно думати значно раніше, як тільки зійшов сніг, земля починає прогріватися і пробиваються перші зелені травинки.

Попереду цілий весняно-літній і навіть осінній сезон тривалістю до 6 місяців, а саме на такий період безперебійної роботи (від одного комплекту батарей!) розрахований підземний відлякувач кротів, відганяє наполегливих шкідників періодичними коливаннями грунту.

А чи є альтернатива ?

Візуальні, як і звукові пристрої, "до лампочки" під землею. Варіанти є – стріляти, труїти чи ловити. Ах да, ще можна топити – заливати водою або отрутою нори. Жорстоко звичайно, але якщо кроти дістали, господарі готові піти на все.

Але головне – зазначені методи малоефективні
  1. Якщо навіть боротьба з кротами на земельній ділянці, дачі, городі здавалося б завершилася успішно, хто знає, скільки мешканців ще "сновигають" під землею? Все одно, що їх ловити. Одних зловили - інші прийшли.
  2. Будь-які методи проти кротів – хімічні, механічні вимагають як мінімум періодичної участі людини, відволікаючи від основної роботи. Або відпочинку, якщо сім'я скучили по літнього тепла, планує розташуватися на зеленій галявині.

В саду і городі відлякувач кротів деренчить півроку на площі до 1000 м2

І як ця штука працює ?

Згадаймо як навіть простий біг, не кажучи вже про вантажівку або трамвай, коли, створюють коливання грунту, що поширюються на десятки метрів.
Або як при пірнанні в воді, ми почуємо звук гребного гвинта катера за сотні метрів.
Так і низькочастотний звук, досягаючи під землею крота, змушує його причаїтися – а раптом небезпека ?

Але це вібрації випадкові, а можна створити постійні

Циліндр генерує саме безперервні поштовхи, до яких шкідливі тварини не зможуть пристосуватися і протягом 2- 3 тижнів покинуть насиджені місця.



Сам пристрій для відлякування кротів являє собою циліндр (в просторіччі зване цвях або штир), в якому всередині поміщається:

  • електронна схема управління;
  • 4 батарейки.




Як зіставити солідну площу (радіус до 22 кв.м.), багатомісячний термін експлуатації і досить скромну напругу – 4×1,5=6 В ?

Вібраційні сигнали відмінно поширюються завдяки щільності і пружності шарів грунту Причому не важливо – земля суха або пройшов дощ. В останньому випадку, площа, що захищається може збільшуватися. А чим краще проходить низькочастотний звук (частота близько 300 Гц), тим нижче може бути напруга живлення.
Коливання в грунті проводяться періодично Алгоритм роботи такий – корпус деренчить протягом 3-х секунд, потім 20-30 секунд пауза.

Висновок – більшу частину часу система "відпочиває", зберігаючи енергію джерел живлення. В іншому випадку, батарейки виснажилися б за пару днів.

Непрямий позитивний ефект – повторно-короткочасна робота ще більше дратує

Можна навести аналогії з нашого життя: при працюючому радіоприймачі можна заснути – свідомість звикає до звукового фону. А ось якщо приймач включати і вимикати кожну хвилину, це перетвориться на тортури.

Так і кроти – не підривати коріння рослин, ні створювати продуктові запаси в підземних сховищах, ні тим більше розмножуватися не захочеться.
Гуманні і діючі без нашого безпосереднього спостереження машини для роздратування нервової системи крота, абсолютно безпечні. Не потрібна брудна метушня з отрутами і докори сумління від убієнних тварин.

Потрібно зробити всього 3 кроки :

  1. Вставити батарейки. Циліндр почне трястися відразу ж. Бажано не бути дріб'язковим і відразу придбати якісні елементи живлення типу DURACELL.
  2. Закрутити кришку.
  3. Закопать “штир” в землю, щоб тільки “капелюшок” виднілася.

І процес стартує. Немає обмежень по території - якщо ділянка дуже великий, можна поставити кілька відлякувачів, або коли кроти турбують і сусідів, можна скооперуватися, купити всього один, за ціною вийде дешеве і закопати його на межі, щоб забезпечити спільний захист.

Головне – витягти восени, перед першими заморозками, витягнути батарейки і відправити на зберігання, до наступного року.
Електронну схему від природних негараздів - вологи, опадів, а також кислотності грунту захистить кришка, що нагвинчується. А сам корпус – пластмасовий або з легкого сплаву надійно протистоїть грунтовій волозі.

Який вибрати ?

За принципом генерації сигналу – реле або мікродвигун

Точніше сказати по виду виконавчого механізму.
Якщо проникнути всередину, то явно помітно дві конструктивних блока – плата, що задає і вібраційний випромінювач.


Деякі кротопуги побудовані на основі реле.
Періодичне замикання - розмикання контактів призводить до передачі поштовхів на корпус і далі в шари грунту.



Більшість же - на основі мікроелектродвигунів з ексцентриком.

За матеріалом корпусу



Моделі з пластмасовим циліндром дешевші і легкі, але дещо гірше передають коливання і можуть бути пошкоджені при сильному ударі лопатою.
Але коштують вони трохи дешевше.


Легкосплавний прилад не боїться подряпин від городнього інструменту, так в принципі і за вагою не такий важкий.





 




Саме "слабке місце" при не акуратному зверненні – пластмасова кришка.
Регулярно приходять в ремонт прилади з пошкодженої кришкою від газонокосарки.
Не завжди працездатність вдається відновити, тому будьте обережні !
 


 

За способом живлення

Майже всі отримують енергію від батарейок.
Але є різновиди на сонячних батареях. Їх перевага - повна автономність. У нічний час процес не припиняється за рахунок запасу енергії в акумуляторі.