Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Про індивідуальне сприйняття собаками ультразвуку

На вулиці, спостерігаючи бродячих псів або при відвідуванні друзів, у яких є домашні вихованці, ми далеко не завжди помічаємо, як тварини реагують на гучні звуки.

За великим рахунком це не представляє інтересу, поки не виникає небезпечна ситуація, коли життя змушує застосувати електронний відлякувач собак, і виявляється факт - спрацює свисток чи ні, залежить від безлічі причин.

Чому у собак різна реакція на відлякування ультразвуком

Індивідуальна сприйнятливість шумів

Нерідко гучні звуки викликають страх і занепокоєння у собак, і в залежності від особливостей конкретних сигналів - амплітуда, спектр, частота, питома вага постраждалих в тій чи іншій мірі, може бути досить великою. Власне кажучи, на цьому принципі і працюють ультразвукові пристрої для боротьби з собаками, тільки не в звуковому, а в більш високочастотному діапазоні. Але оскільки природа звуку і ультразвуку нічим не відрізняється, розглянемо ряд нюансів в сприйнятті тваринами.

У деяких з них, ефекти, пов'язані з панікою, можуть зберігатися протягом декількох годин і бути вельми руйнівними.

Гучні шуми можуть спровокувати різні порушення і паніку:

  • ознаки легкого дискомфорту (занепокоєння, тремтіння, задишка, слиновиділення, позіхання, пошук порятунку у господаря);
  • явні хворобливі відхилення в поведінці: сечовипускання, блювання.

Чому одні бояться гучних звуків, а інші ні?

Насправді сильних шумів бояться далеко не всі собаки. Більш того, у певних різновидів існує генетична схильність до чутливості до шуму.

Наприклад, найбільше бояться феєрверків, грому, пострілів, норвезький бухунд (сторожова, пастуша), шиба іну (мисливська) і м'якошерстний пшенічний тер'єр (полювання, випас худоби).

На противагу цьому, самі стійкі до шумів зустрічаються серед боксерів та китайських чубатих.

Може це і є одна з причин скарг - "у мене ваш прилад для відлякування собак не працює!", які періодично доводиться чути.

Той факт, що на перший погляд, існує фізіологічний ухил у бік чутливості до шуму, підтверджується рядом інших спостережень.

Наприклад, у собак жіночої статі на 30% більше шансів боятися, ніж у чоловічої статі.

Очевидно, що різниця між ними є генетичною, але вона також є гормональною. Можливість наявності цього фактора, який допомагає визначити чутливість до шуму, була підтверджена статистикою, що стерилізація впливає на реакції на шуми.
Фактично, у кастрованих собак було на 72% більше шансів боятися шумів в порівнянні з сексуально активними.

Якщо ми подивимося на загальну фізіологічну схильність до страху, то чутливість до шуму повинна передбачити поведінку, пов'язану із занепокоєнням, і в інших ситуаціях.
Виявлено стійкий зв'язок - собака, яка боїться гучних шумів, виявляється в три рази частіше проявляє тривогу при розлуці з коханим господарем.
Все говорить про те, що страх від гучних звуків може бути показником якогось базового фізіологічного механізму, який робить собак такими, що реагують на потенційно стресові події в їх навколишньому середовищу.

Літні собаки набагато частіше реагують на стрес, ніж більш молоді.

Якщо це так, то говорить про те, що вікові особини також повинні бути більш чутливими до шуму. З додаванням кожного додаткового року віку, ймовірність того, що собака буде демонструвати сильні або дуже сильні ознаки страху при впливі гучних шумів, зростає.

Підведемо підсумки. Що може впливати на ефективність використання ультразвуку:

  1. Генетичні чинники.
  2. Травматична пам'ять, пов'язана з впливом шуму.
  3. Соціальна передача (навчання від інших полохливих собак).
  4. Результат того, як власник звертається з твариною (караючи за поведінку, застосовуючи фізичний вплив).
  5. Вік.

Схожі статті

Як вибрати відлякувач собак

Пропонуємо 7 основних критеріїв

Мовчазний звук допоможе відлякати собак

"Нечутний звук" успішно відлякає собак на відстані від 5 до 20 метрів