Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

4 батарейки у відлякувач змій і на довгі місяці Ви позбудетеся від гадюк і вужів

Чим спекотніше світить сонце, тим вище травичка, в якій можуть ховатися незмінні супутники людської цивілізації – змії.

Якщо прибрати в сторону містику, і прагматично, з “холодною головою” підходити до питання боротьби з отруйними плазунами, то навіть не переглядаючи десятки веб-сторінок і форумів в пошуках ефективного засобу захисту для всієї членів сім'ї, напевно в перших рядках в пошукових системах буде розказано про переваги такого цікавого приладу як автономний підземний відлякувач змій.

Вже з назви зрозуміло, що апарат не є летальним для гадюк і вужів, але як може відлякати електронний пристрій, мерзенних створінь, що звиваються на вашій земельній ділянці або городі і на вигляд нагадує кілочок, до якого прив'язують теляти на зеленій галявині, тільки потовщений і має зверху кришку ?

І що робити з цим приладом? Носити відлякувач в руках, розмахуючи, щоб змії в страху йшли геть або стукати по землі ? І як власне кажучи відбувається процес?
Останнє запитання найбільш важливе -укус гадюки може бути останнім у житті. Тому потрібна 100% впевненість, що прилад функціонує належним чином, але одних слів мало, занадто висока ціна – здоров'я і життя і хотілося б розуміти, яким чином працює електронний захист від гадюк на дачі, городі чи в саду.

Безшумний і економний відлякувач змій

Почнемо з пошуку ефективного способу впливу, який дозволить вигнати змій, бажано подалі, і протягом всього часу їх активності – з весни до осені.
Насправді каналів для впливу не так багато:

  • візуальний (зір);
  • звуковий (слух);
  • тактильний (чутливість до дотиків).

Цікаво, що психологи так само ділять людей на візуалів, аудиалов і кинестетиков. З цієї ж причини через не дуже розумних вчителів і байдужих батьків дитина в школі отримує погані оцінки. Але ж необхідно всього-на-всього змінити канал подачі інформації – наприклад більше не писати на дошці, а розповідати…

Почнемо зі зору. Що ми можемо такого показати змії, щоб вона поступово, звиваючись кільцями, попрямувала на ділянку до сусіда? Чим її можна здивувати? Городнім опудалом ? Ні.

Звук? Це ж якої потужності повинен бути сигнал, щоб змії в паніці залишили уподобані місця? І найголовніше – як довго має тривати цей сигнал? Ну наприклад, з квітня по жовтень, поки вся сім'я перебуває на дачі. 6 місяців. За цей час від звукової "атаки" можна збожеволіти, а змії так і залишаться грітися на сонечку або гірше того залізуть в пеньок в саду, а ви так невдало і не вчасно поставите туди ногу …

Залишається останній варіант. І ось тут потрапляння в точку! Напевно змії все-таки кинестетики.


На відміну від людей і тварин - всіх, хто не торкається здебільшого поверхні тіла землі, а пересуваються за допомогою ніг або лап, змії практично всією поверхнею тіла, ну може бути за винятком випадків, коли кобра піднімається, щоб атакувати, але кобри в наших широтах не водяться, так ось постійно розташовуються на землі, прилягаючись лускатої шкірою.

 

А чим більше площа зіткнення, тим більша кількість звуків, поштовхів, коливань може ідентифікувати істота, щоб проаналізувати і зрозуміти, грунтуючись на досвіді і інстинктах: пробігла це полівка, проскакав кінь або неквапливою ходою пройшов пенсіонер, постукуючи тростиною

Але всі перераховані звуки випадкові і не постійні. До них можна звикнути і небезпеки ніякої не несуть.
Змія їх чує, але не реагує.

На закінчення теми про канали, за якими може здійснюватися вплив, згадаємо ще про один факт. Доводилося читати, що змії мають особливі рецептори, що реагують на теплове випромінювання, але ось про інфрачервоний відлякувач змій щось поки не чутно.


Ось на сцену і виходить вібраційний "стовпчик", від якого “тремтить земля” площею до 300 кв.м.

А як можна зіставити невеликий півметровий “штир” і настільки солідну територію, що захищається ?

І тут слід згадати ще раз про чутливість змій до коливань і щільність грунту.
Чим щільніше шар землі, тим краще передаються поштовхи. Згадаймо, як тремтить земля в десятках метрів від проїжджаючого трамвая.
Якби грунт на глибині до півметра була пухкий, і тим більше коли присутні природні або природні западини, то періодичні імпульси, які виходять від випромінювача, швидко б втрачали енергію, розсіюючись з вигляді тепла.

Тому апарат слід розташовувати таким чином, щоб вібрації розходилися вільно, як пісня від тенора, по всій умовної окружності.

Ще один момент. Електронний відлякувач розміщується під кутом, щоб деренчання не так проникало в грунт, скільки сягало поверхні землі. Змія може звичайно сховатися в норі, але верхній шар грунту і сама поверхня “в зоні впливу” пристрою.

Яким чином прилад може вібрувати? А вся справа в електронно-механічній начинці.

Якщо відкрутити кришку, легко витягається батарейний відсік, в якому одна на іншу поміщаються чотири батарейки. Але це тільки одна функція відсіку. Друга – утримувати плату управління з генератором імпульсів і власне вібраційний механізм у вигляді мікроелектродвигуна і ексцентрикового механізму.

Ось ми і дісталися до головного "секрету".

Дисбаланс при обертанні ротора, який забезпечувався б ексцентриком, за рахунок відцентрових сил, і створює коливання, що передаються на корпус

Будь-які коливання характеризуються чотирма параметрами:

  1. Частотою
  2. Періодом
  3. Шпаруватістю
  4. Амплітудою.

Електронно-механічна схема генерує низькочастотні коливання, тому можна на слух перевірити як вібрує система, вставивши комплект батарей. Хоча чому тільки на слух? Якщо утримувати циліндр в руці, нехай навіть наша тактильна чутливість і поступається зміїній, але долоню відчутно потрясе.

Тепер з приводу періодичності, скважности і амплітуди. А розглянемо ми ці характеристики в комплексі з терміном активної роботи відлякувача змій, який може досягати 10 (!) місяців і економічністю.

А як пов'язані параметри коливального процесу з тимчасовим ресурсом і економією?

Якби підключення проводилось до мережі 220 Вольт, то в принципі ніяк. Незважаючи на всі зростаючі тарифи на електрику, в нашій уяві розетка це нескінченне джерело енергії. Так і є, якщо звичайно п'яний тракторист не в'їде в стовп лінії електропередач.

А ось з батареями так не вийде і схема управління повинна забезпечити ох який не простий баланс, щоб розтягнути процес вигнання гадюк з дачі, городу, саду на довгі весняно-літньо-осінні місяці і при цьому виконати найголовнішу задачу – гарантувати захист на ввіреній території.

Поставити більше джерел живлення? Амплітуда сигналу збільшиться, але зростуть габарити і компактний прилад перетвориться в метрову щоглу.

Конструктори все прорахували, і вирішили що 4-х батарейок буде цілком достатньо для ділянки в 300 м2 і як можна довше продовжити автономний ресурс роботи.
Як цього вдалося досягти ?

  1. Звуковий апарат вібрує не постійно, а видає “пачки” імпульсів тривалістю від 1.5 до 3.5 с, а в перерві між коливальними сплесками “відпочиває”, економлячи дорогоцінну енергію джерел енергії.
  2. Відпочинок триває від 15 до 75 секунд, тобто порівнявши тривалості сигналів і паузи, робимо висновок, що прилад більшу частину часу “спить”, а не відлякує змій !

Мрія будь-якого найманого працівника – працювати менше, відпочивати більше …

У радіотехнічної теорії таке поєднання називається: сигнали з великою шпаруватістю (або коефіцієнтом заповнення).
І чим більше розумна конструкція відпочиває від трудів праведних (і благородних – все таки рятує людські життя), тим довше прослужать батарейки, а значить місія буде виконана...