Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Особливості безконтактного вимірювання пірометром температури тіла

Поки холодає, а жителі окремих населених пунктів воюють з владою за тепло, віруси не дрімають.

І статистика захворювань неухильно говорить про традиційні для холодної пори року тенденції.
Ось дані по м.Києву.

Звичний для кожної сім'ї вимірювач температури - ртутний градусник, "прописався" в домашній аптечці, досить точно проводить заміри, а підвищена температура тіла – один з ключових "дзвіночків", що можливий розвиток хвороби, зокрема грипу.

Але повільна швидкість, коли на кожний вимір йде 5-7 хвилин, небезпека, що градусник може розбитися, призводить до пошуку альтернативних методів вимірювання тіла, наприклад на відстані.


І такий не зовсім звичайний інструмент є – побутовий або промисловий пірометр, спеціалізований медичний.

Звичайно заманливо отримати результат, по-перше, швидко, по-друге, не торкаючись до тіла, що актуально, коли дитина вередує або елементарно спить, а в–третє, ніякої небезпеки від того, навіть якщо прилад впаде, не станеться.


Однак, не все так просто…

Що впливає на точність пірометра при вимірювання температури тіла

Коефіцієнт випромінювання

При дистанційному вимірюванні температури тіла, інформація передається не безпосередньо, як наприклад у випадку з термопарою, а за допомогою сприйняття оптичною системою ІЧ випромінювання, перетворення в електричний сигнал і відображення на цифровому дисплеї.

В залежності від специфіки поверхні, частина випромінювання може відображатися або поглинатися, в результаті чого пірометр для тіла може показати температуру більше або менше від істинної. Причому різниця може досягати декількох градусів.

І якщо для виробництва не завжди є принциповим результат допустимо 602 ℃ або 604 ℃, то щодо температури тіла 36,6 або 38 ℃ має величезне значення

Це може бути ціна здоров'я або навіть життя.
Чому це відбувається і що можна зробити? Перерахуємо фактори впливу при вимірюванні температури тіла на відстані. Їх на диво багато. Зрозуміло, що чим їх більше, тим складніше отримати точний результат.


З точки зору математики, фактично похибка медичного ІЧ пірометра є функцією багатьох змінних.

  1. Колір шкіри.
  2. Кількість капілярів на обраному ділянці.
  3. Близькість судин до поверхні шкіри.
  4. Пот на тілі.
  5. Місце вимірювання: лоб, вушна раковина. Розроблено спеціальні інфрачервоні пристрої для вимірювання температури тіла, які можуть перемикатися між режимами: поверхня шкіри або навколишніх предметів.
  6. Характер поверхні тіла: гладка, шорстка.
  7. Швидкість випаровування вологи з поверхні. Як відомо при випаровуванні, температура знижується – так працюють холодильники.
  8. Вологість повітря і вміст вуглекислого газу. Ці фактори впливають на поглинання інфрачервоного випромінювання, і як наслідок спотворюють підсумковий результат. У свою чергу виходить, що від кількості проживаючих у квартирі (адже всі вони видихають CO2 , що легко перевірити побутовим газоаналізатором), також залежить достовірність показань.
  9. Вік членів сім'ї. Це може бути новонароджений або пенсіонер 70 років.
  10. Особливості терморегуляції організму конкретної людини.

Оскільки врахувати вплив всіх факторів окремо не представляється можливим, потрібно шукати альтернативне рішення.

Для універсальних приладів (для домашніх завдань або виробництва) рішення було знайдено – додана опція настройки коефіцієнта емісії, а як бути з ІЧ градусником для тіла ?

  • Все-таки не дивлячись на наведений вище великий перелік з 10-ми пунктів, є важлива особливість: вимірюється тільки температура поверхні шкіри, а не сталевих заготовок, дерева, каменю і т.д.

    У свою чергу це означає, що коефіцієнт емісії спеціалізованого приладу для вимірювання температури тіла можна підлаштувати в вузьких межах, щоб користувач не вдавався в технічні подробиці і не витрачав на це час. Інакше буде дискредитована сама ідея використання пірометрії для цих цілей.
    Потрібно проводить заміри швидко, за принципом: "включив – направив – отримав результат".
    Виробники так і роблять. І зазвичай коефіцієнт емісії становить постійну величину – 0,95.

  • Але навіть ця настройка не завжди дає можливість отримувати точне значення температури поверхні тіла на відстані.


І в сучасних домашніх дистанційних пірометрах, передбачено ведення поправочного коефіцієнту.

Суть запропонованого рішення в тому, що до підсумкового результату додається постійне значення – будь-яке, яка буде заздалегідь встановлено.

Приклад. Виявлено, що за результатами вимірювання скляним рідинним термометром, який в даному випадку виступає еталоном температури, точне значення становить 36,7, а дисплей показує: 37 ℃.

У такому випадку в пам'ять вводиться негативний поправочний значення: 36.7-37 = -0.3 ℃ і при кожному вимірі буде мінусуватись ця величина, уточнюючи показання.

Тому при виборі, слід порівняти кілька моделей, проконсультуватися з менеджерами по продажах, почитати відгуки, подивитися відео, оскільки як ми бачимо, швидкісний та безпечний вимір має цілий ряд особливостей.

Схожі статті

Чому температуру не можна виміряти безпосередньо

При вимірі температури потрібні вимірювальні посередники !