Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Трохи про анемометр

Вітер, вітер, ти могутній, ти ганяєш зграї хмар…

За часів Пушкіна ніхто не чув про такий прилад як анемометр, якраз і призначений для вимірювання швидкості вітру, причому це не тільки інструмент метеоролога, які отримавши інформацію про направлення переміщення і швидкості циклонів, можуть спрогнозувати погоду на найближчі дні.

Та й необхідності проводити подібні виміри не було, а якщо і була, не було фізичної можливості – наука і виробництво не досягли достатнього рівня розвитку. Максимум, що могли наші предки – визначати напрямок, встановивши флюгер на даху будинку.
Безумовно, ще сотні років тому, шляхом постійних спостережень, люди вже розуміли зв'язок між швидкістю вітру, рухом повітряних мас і погодою, але оцінювали силу вітру не в метрах в секунду або футах або кілометрах в годину, а в суб'єктивних термінах – "сильно дме”, “слабенький“.
Правда з часом накопичувалися знання про переважаючих вітрах в тій чи іншій місцевості: “північний”, “південно-східний” і т.д.
Але так чи інакше вітер дме і буде дути вічно, а значить необхідно вимірювати його силу.

Найпоширеніші анемометри крильчасті і чашкові

Останні більше призначені для метеорологічних досліджень, більш інерційні (володіють меншою чутливістю) і менше пристосовані для побутового та професійного застосування.

Тому в продажу представлені переважні крильчасті вимірювачі вітру, але які давно вже "переступили" за просту задачу контролю тільки однієї величини.

  1. Просунуті прилади, можуть розраховувати витрати повітря, що актуально для витяжних систем, закритих приміщень, наприклад в м3/ч.
  2. До функціоналу може бути доданий багатофункціональний вимірювальний прилад для комплексного аналізу параметрів мікроклімату. Ну це вже обладнання для професіоналів, а найчастіше можна анемометр купити з вбудованим термометром.
    Причому не простим, а з датчиком швидкості вітру у вигляді нитки розжарювання. Чим більший потік повітря проходить через провідник, тим більше він охолоджується і з цієї залежності можна розрахувати шукану величину, причому без будь-якої крильчатки.
    Такі пристрої називають термоанемометри.

Цікаво, що точно такий же принцип покладено в основу сенсора, тільки не температури, а масової витрати повітря, що всмоктується через фільтр і далі впускний колектор інжекторного двигуна внутрішнього згоряння. І тут в якості датчика повітряного потоку виступає розпечений платиновий дріт.


Різновид анемометрів, можна зустріти в сучасних авіалайнерах. Це трубки Піто, винайдені в далекому 1732 році, що встановлюються з боків літака і передають в комп'ютер відомості про повітряну швидкість – головний показник, від якого залежить підйомна сила і сама можливість перевозити пасажирів на тисячі кілометрів.

З відкритими територіями, більш – менш ясно, але анемометри напевно більш затребувані при вимірюванні швидкостей повітряних потоків всередині приміщень, що безпосередньо пов'язано з розвитком великих міст і в цілому індустріального суспільства.
Вентиляційні системи та повітроводи, шахтні стовбури призначені для припливу свіжого повітря і відведення шкідливих і небезпечних парів і випарів, що характерні для промислових об'єктів.

Місто затягнуло смогом, жителі в паніці і цікавляться, коли стане легше? МНС України спільно з метеорологічними службами дадуть однозначну відповідь – поки не посилиться рух повітряних потоків, доведеться дихати вихлопними газами.