Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Як живі відлякувачі птахів служать на звалищах

Чим більше площа, яку тероризують крилаті окупанти, будь-то поле фермера або агрохолдингу або приватні угіддя, в які вкладено так багато праці і ресурсів: фінансових, людських, матеріальних, тим складніше позбутися від повітряних шкідників, якщо не задіяти відлякувач птахів, оскільки останні невтомно поглинають урожай - зернятка, насіння або викльовують м'яку черешню потужним дзьобом.
Але існують місця, які хоч і віддалені на значну відстань, але як магнітом притягують шкідників.

Хоч на звалищі і погано пахне - але це для нас, зате пернатим є чим поживитися.

  1. Величезний “обідній стіл” це полігони відходів з мільйонами тонн сміття, в якому в обов'язковому порядку є органічні залишки – постійно поповнюване джерело їжі, яка складується в одному місці – ласий шматочок, щоб влаштувати бенкет.
  2. І чим більше місто поблизу, звідки возять відходи, тим ширше розмаїття їжі, і часто якийсь б не запланували купити відлякувач птахів - потужний звуковий, мовчазне, залежне від вітру лякало або грімгармату, навіть найбільш просунуті пристрої здаються в боротьбі з ненаситними створіннями. Як говориться в приказці - голод не тітка. Якщо хочеться їсти, і не запропоновано вже дуже страшною альтернативи, результат слабенький буде.
  3. Проблема в тому, що на брудних лапах і заразних пір'ях голуби, ворони та інші приносять микробно-алергічні подарунки в будинки жителів, які зовсім не до речі проживають в сусідніх селах. Кілька кілометрів для перельоту - не межа. Людям і своїх шпаків, сорок, дятлів і граків вистачає, які впевнено господарюють на городах, в садах і виноградниках.

І тоді пора діставати "козир", який в рукаві не поміститься, але готовий побити будь-яку пташину карту.

Спеціально навчені живі відлякувачі птахів на звалищах

Такий досвід вже випробували на сміттєсортувальних комплексах. Здавалося б, а нехай ласують птиці, на поховання відходів або переробку вони не впливають.

Звалища і так – неприємне сусідство для місцевих жителів завдяки своїм "ароматам". Знищувати птицю забороняє Закон, але навіть якщо спробувати це робити, то з тисячами голодних агресорів впоратися шляхом рідкісних пострілів не представляється можливим. Заміна завжди прилетить.

Якщо поставити на одну чашу терезів апетит і реальний страх за своє життя, то безпека виходить на перше місце

Не штучні, а самі що ні на є справжні грізні хижаки наводять жах на більш дрібних мешканців сміттєвих околиць, відновлюючи в пам'яті генетичний жах опинитися в смертельно небезпечних пазурах.
Гострий зір дозволяє хижакам спостерігати потенційну здобич з дистанції в кілька кілометрів навіть при поганих погодних умовах, що важливо, з огляду на масштаби.

Всім заправляють орнітологи і їх підопічні

Любителям тут не місце. Невелика, але згуртована однією метою команда яструбів і соколів, особливим чином не тільки тренується, але і харчується, щоб не зловити (хоча і це не забороняється), а саме відігнати своїх дрібніших, але ненажерливих побратимів від звичної годівниці.
Скільки буде потрібно природних захисників? Це залежить від наступних умов:

1 Кількість гектар, щоб охопити візуально і встигати облітати
2 Чисельність і частота появи потенційної "здобичи"

Не вбити, а вигнати

Як знайти ту тонку грань, щоб живі відлякувачі не атакували по-справжньому птахів, а тільки відганяли ?

Логічно що яструби і соколи повинні бути нагодовані. Причому тут потрібно знати міру. Якщо перегодувати, ніякого бажання підніматися в небо не буде. Стимулу немає витрачати сили. Буде швидше в сон хилить. Все як у нас.

Отже, баланс харчування. В меню входить яловичина, курятина або баранина. Однак шлунки не повинні бути сповнені з описаних вище причин. Хижак повинен бути мотивований злітати в небеса. Якщо провести аналогії з тими, хто обідає, з-за столу потрібно виходити трошки голодним і тоді:

  • вгору для обльоту піднятися легше, зробивши помахи потужними крилами;
  • задовольнити свій мисливський інстинкт;
  • залишити в живих своїх "опонентів".

Так що все гуманно, так би мовити урізана версія соколиного полювання. Наскільки смертельно бояться не тільки дрібні, але навіть великі птахи, включаючи чапель і фазанів, хижаків, у тому числі навчених соколів, а отже метод відлякування, описаний нами, буде 100% ефективним, добре описав О. Дюма у романі "Королева Марго". Він присвятив цілу главу соколиному полюванню, яке було мабуть найулюбленішим захопленням тодішнього короля Франції Карла IX.

Захисники звалища відновлюються в окремому "житлі" – передбачені просторі клітки з освітленням. А якщо умови і прожиток нормальні - і “робота” йде.

Щоб не було повороту

Не так просто зграям відмовитися від звичного способу життя і бенкету на смітниках. Набіги можуть повторюватися, в розрахунку, що мисливці на птахів, які відлякують  їх, “зальотні”, тимчасові. І в цій справі важлива системність. Це раз. І зміна мислення керівників. Це два.
У бажанні заощадити, деякі начальники вважають, що якщо чисельність радикально зменшилася, можна відмовитися від послуг фахівців і їх підопічних і на цьому боротьба закінчиться. Не вийде.
Тільки щоденний контроль ситуації

Справа в тому, що птахі, які мешкають на звалищах, дворових смітниках, відносяться до так званої сінатропної категорії, тобто не є домашніми, але звикли жити по сусідству з людьми, отримуючи від них блага у вигляді залишків харчових продуктів. А значить у них закріплюються звички – якщо вчора було можна прилітати, то значить дозволять і завтра. І цього шансу їм дати не можна.
Так що без соколів і яструбів все повернеться на круги своя максимум через тиждень. Не можна розслаблятися.

Цифри

Говорячи термінами маркетингу та управління, для орнітологів і їх вихованців повинні бути визначені KPI (ключові показники ефективності).

  1. За приблизними підрахунками, на полігоні поблизу міста середніх розмірів, мешкає близько 3000-4000 воронових особин.
  2. Після початку застосування біологічних відлякувачів, вказана кількість птахів знизилася в 20 разів.

Відчутна різниця. У стільки ж разів зменшився ризик зараження людей через перенесення хвороботворних мікробів і вірусів.

Звичайно витратитися на такий метод оборони можуть дозволити собі тільки великі господарства. Все таки потрібно платити зарплату фахівцям, податки, купувати харчування хижакам, виділити кошти на утримання і т.д. Але це ціна за вирішення важливого завдання - безкоштовно не вийде.

* Довідково: на сміттєвих полігонах Європи вказаний спосіб успішно застосовуються ще з XX-го століття.