Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Що таке термогігрометр - логгер

Всі ми хочемо отримувати якісні товари і якщо говорити про продукти харчування, то свіжі, ні з вичерпаним терміном придатності та які перевозять на сотні кілометрів при строго заданих показниках температури і вологості. Та ось тільки питання - а як перевірити ці дані? Не садити ж людини в морозилку або холодильник - автомобільний рефрижератор.
Можна заперечити - так термометр ж там є. Але він найпростіший - рідинний, пружинний чи яку інший. "Без мізків" і інформацію по USB або Wifi передавати не в змозі. І карти пам'яті у нього немає. Хоч би показував правильно ... І на цьому спасибі. Але тоді хто і як і найголовніше з якою частотою буде записуватися дані, що цікавлять? Людська пам'ять - річ ненадійна, а возитися з папером і олівцем в XXI столітті не серйозно. Гаразд ще якщо потрібно зафіксувати 2-3 показника (максимальне, мінімальне та середнє), наприклад температури і вологості - з цим побутовий цифровий термогігрометр, який можна купити буквально в кожному інтернет-магазині вимірювальних приладів України, навіть найдешевший, впорається без праці.
А ось якщо стоїть завдання зафіксувати, як змінюються значення через кожну хвилину і все це потрібно вимірювати протягом наприклад 8-ми годин, то це завдання непосильне для людини.
На щастя, вже давно придумані компактні, автономні і найголовніше точні і достовірні даталоггери, що виконують за нас рутинну роботу по реєстрації переліку величин із заданою періодичністю.

Що таке термогігрометр - логгер температури і вологості

Загальні відомості

Якщо ряд значень структурований і збережений в пам'яті реєстратора, можна

  1. Витягнути звідти цифри.
  2. Проаналізувати.
  3. Побудувати графік.
  4. Виявити сумнівні значення.
  5. Прийняти рішення.

Які саме ? Ось з цим і розберемося.
Спочатку кілька слів про назву. У перекладі з англійської “LOG” означає журнал. Що являє собою це друковане видання? Зшиті або склеєні пронумеровані сторінки, на кожній з яких ми можемо швидко знайти необхідну інформацію.
Ще один приклад. Фахівці IT-галузі стикаються з поняттям LOG-файл. Це структурований текст, в якому записуються послідовність проведених операцій. Це електронний варіант.
Тепер припустимо, що начальник доручив підлеглому протягом дня відстежувати, як змінюється температура в холодильній камері. І сидить працівник, і припустимо через кожну годину проводить вимірювання температури, записує цифри. Сумує і пише. Використовувати таким чином трудові ресурси більш ніж марнотратно. А людський фактор? Забув зазначити, або замість 10 градусів поставив 100. Або заснув. Або умисел шкідницький має...

А ось реєстратор температури не забуде! Фіксуватиме спокійно і методично



Проводячи аналоги з нарадами, конференціями, можна з упевненістю сказати, що самописець – це цифровий стенографіст.

Людина може фіксувати отриману на слух інформацію за допомогою швидкісного письма, і не важливо, що в руках, гусяче перо, кулькова ручка або диктофон, а логгер – шляхом архівації в осередки пам'яті, які обчислюються десятками тисяч.

З огляду на вимоги часу по комп'ютерній обробці даних (або сучасний тренд - big data), не тільки термогігрометри, а й інші вимірювальні прилади включають функції логгерів.

Записуватися, крім параметрів мікроклімату можуть наприклад і інші показники:

  • радіаційний фон;
  • вміст вуглекислого газу в повітрі;
  • шум;
  • освітленість.

Тобто по суті нам потрібен датчик, схема перетворення (АЦП) і осередки пам'яті. А дисплей? Як не дивно цей компонент в конструкції передбачається далеко не завжди. Чому? Згадаймо про чорні ящики літака. Це відмінний приклад реєстраторів, тільки вони пишуть десятки параметрів. І дивитися на них нічого. І слава Богу, бо якщо до них дісталися, значить сталася катастрофа. Для даталоггеру дисплей не обов'язковий, хоча може бути. Схема роботи інша - всі дані завантажуються на комп'ютер і на екрані вже можна все спостерігати.
 

Приклад

Принцип дії фіксації інформації один і той же, тому ми розглянемо на прикладі популярного приладу серед перевізників вантажів і експедиторів - це термогигрометр  ET-175 FLUS, пам'ять якого містить по 16000 осередків під кожну з вимірюваних величин.
Чому так багато ? Ну так менше не вийде. І ми розберемо на цифрах.
Для будь-якої компанії, є завдання вищого рівня. Це місія. Яка вона у нашого пристрою ?

Реєстрація значень, зчитувальних з датчиків, з періодичністю, заданою користувачем

Часовий простір, до якому “панує” автономний температурний реєстратор, може обчислюватися десятками годин або навіть цілодобово.





Нехай по умовах контракту температура не повинна перевищувати 23°С, вологість 41%, а періодичність знімання інформації становитиме один раз в 20 секунд.

Після вилучення з пам'яті, набору показників мікроклімату, проаналізуємо в EXCEL динамічну залежність.

Спостерігаємо, що в період між контрольними точками: 10:52:00 і 10:52:20, температура “підстрибнула”. Нехай водій виправдовується, чому це сталося.

Висновки

Точність вимірювання Якщо відхилення на графіку не перевищує паспортну величини похибки, говорити з упевненістю про порушення температурного режиму не можна. Гігрометрів-термометрів з нульовою похибкою не буває і логгер температури і вологості не виняток
Тривалість відхилення Якщо морозилка відключилася, наприклад під час аварії не з вини водія і самописець температури вказує на неприпустимі значення, але проведений аналіз покаже, що продукція не втратила споживчих якостей, можливо, що наступних суперечок і не виникне.

Згадаймо, що справний холодильний агрегат здатний спокійно перенести кілька годин без розморожування за рахунок високої якості термоізоляції. Але неупереджений даталоггер ввічливо нагадає: ”краще перевірте якість продукту, оскільки порушення режиму, нехай і короткий, але мало місце”.