Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Швидкісний пірометр для вимірювання температури тіла

Вже не викликає подиву в руках лікаря або турботливого батька медичний низькотемпературний пірометр.

І хоча ртутний градусник, який ще довго не здасть свої позиції, його інфрачервоний "конкурент", все впевненіше входить у наше життя.
Крім звичайної людської цікавості, цей вид вимірювання температури шкіри на відстані має важливий практичний, точніше психологічний аспект. Якщо хоча б трохи підвищилася температура або не дай Бог, захворів один із членів сім'ї, в першу чергу звичайно головний скарб - дитина, перевірку хочеться провести якомога швидше, щоб звернутися за медичною допомогою.
Щоб заздалегідь відповісти на виникаючі питання, з'ясуємо особливості цього пристрою. Але для початку з'ясуємо чому для цих цілей підійде далеко не кожен прилад.

Швидкісний пірометр для тіла

Точність залежить від АЦП

Візьмемо наприклад промислові варіанти пірометрів з верхньою межею 1000°C ! А нижня межа – лютий мороз, з яким багато хто з нас не виключено, ні разу не зіткнуться в житті: - 50°C.

За найширші можливості доводиться платити точністю. Відхилення може досягати ±2°C.
Для побуту і виробництва в 90% всіх вирішуваних завдань подібна помилка при безконтактному вимірюванні температури абсолютно не критична.
Різниця в пару градусів при вимірюванні ступеня нагріву наприклад сталевої заготовки, яка розпечена високочастотним випромінюванням, в більшості випадків не впливає на успішне завершення технологічного процесу.
А ось та ж сама похибка в два градуси - 36,6°C або 38,6°C при контролі температури тіла може коштувати здоров'я і дорогого тривалого лікування !


Виробничі інфрачервоні термометри по точності не прийнятні для медицини. Для прийняття рішення про лікування і навіть виклику швидкої допомоги важливий буквально кожен градус.

Їх аналогово-цифровий перетворювач має відносно високу похибку, і це безпосередньо пов'язано з тим, що верхня межа дуже висока і може досягати 1000-2000 градусів.

При перетворенні аналогового сигналу – теплового випромінювання нагрітих об'єктів в ІЧ діапазоні, помилка залежить від розрядності АЦП.

Зростання розрядності дасть можливість збільшити точність, але ціна пірометра надзвичайно швидко “поповзе” вгору. Виробники змушені шукати компроміс між широтою діапазону і похибкою.

Відбивна здатність тіла

Наступна причина неприпустимо низької точності при дистанційному вимірюванні температури шкіри - відмінність в відбивній здатності поверхні об'єктів.
Для компенсації і підстроювання бажано вибирати модель із змінним коефіцієнтом емісії, щоб спробувати підлаштувати під радіаційну здатність поверхні людського тіла.
Критерієм успішності цієї процедури можуть служити свідчення рідинного градусника, який виступає в якості індикатора – температурного еталону. В ідеалі, різниця показань у двох приладів не повинна бути більше 0.1~0.2°C. Не факт, що вдасться домогтися ідеальної і такою бажаною узгодженості.


Особливість градусників – вузький діапазон: в межах 35-42°C, вся шкала якого “розтягнута” до десятих часток у зазначеному інтервалі

Фактично – це “зона життя” кожного з нас.

Це недорогий та надійний апарат, перевірений десятиліттями, але не без недоліків:

  • низька швидкість;
  • небезпека розливу ртуті при пошкодженні;
  • складно застосувати, якщо дитина вередує або спить.

Як поєднати привабливу можливість виміряти температуру людського тіла на відстані і при цьому з допустимою точністю?
Рішення є! На щастя розроблено моделі дистанційних медичних пірометрів. На різних інтернет-форумах України, де батьки діляться відгуками та залишають коментарі, скажімо чесно, однозначної думки щодо доцільності застосування немає. Треба пробувати на практиці і багато залежить від бренду, відповідно до комплектуючих, якості складання, що звичайно впливає на вартість.

Для дітей і дорослих

Цей інструмент по праву може мати девіз: “кожна частка градуса на рахунку”, оскільки володіє секретом - завод-виготовлювач підстроїв, "заточив" ключові параметри, розглянуті нами вище, виключно під поверхню тіла людини:

1 Постійний коефіцієнт емісії
2 Перетворює ІЧ випромінювання в дуже вузькому інтервалі, що дозволяє досягти низької похибки (в межах ±0.2°C)

До речі, ці прилади вигідні як для вимірювання температури тіла новонародженого, так і для визначення ступеня підігріву пляшечок з молоком або сумішшю для дітей. Погодьтеся це дуже зручно.
А є й інші позитиви:

  1. Легко проводити маніпуляції, коли дитина спить або плаче.
  2. Реакція або час відгуку зростає в десятки разів.
  3. Додаткові сервісні опції: електронний годинник, звукова і кольорова індикація, перемикання °C/°F

Де перевіряти температуру? Залежно від рекомендацій лікаря, вимірювання проводяться на лобі, під пахвами або в вусі.
Здоров'я дитини – Ваш спокій. Нехай на дисплеї завжди показується 36.6 !

Схожі статті

Вимірювання високих температур в металургії - пірометр або термопара ?

За швидкістю, безпекою, низькими витратами пірометр вигідніший для металургії.

Щоб вимірювання пірометром були достовірними

Точність дистанційного вимірювання температури визначається в першу чергу випромінювальною здатністю поверхні і відстанню до об'єкта