Пн–Пт: 09:00–17:00 brom@brom.ua

Протистояння з кротами стартує! Відлякувач захистить Ваш ділянку

Дорожнеча овочів і фруктів змушує багатьох з нас щовесни виїжджати на земельні ділянки, дачі або виходити на город, якщо пощастило жити в приватному будинку, щоб привести в порядок свої угіддя, спланувати, де будуть розташовуватися в цьому році огірки і помідори, буряк і морква.

Від палючого сонця рятує щоденний полив, від нестачі добрив – внесення мінеральних добавок, а от позбутися від крота не так просто

Які тільки не радять методи боротьби !

І водою заливати і з рушниці стріляти, але все частіше рекомендують звернути увагу на електронно-механічний відлякувач кротів, який довговічніше і надійніше, ніж всілякі гудячі на вітрі банки і пляшки, саморобні тріскачки і інші продукти народної творчості і треба віддати належне, що люди в Україні в частині застосування підручних засобів дуже талановиті.

Судячи з назви, його повинні боятися? А раз земляні шкідники йдуть, то прилади роблять щось таке, недоступне нашому розумінню, і доводиться шукати на форумах відгуки та практику використання.

Кажуть, що не потрібно стежити за пристроєм, а для функціонування протягом 6-ти місяців (!) Досить одного комплекту елементів живлення. В цьому і розберемося.

У протистоянні з кротами перемагає відлякувач !

  1. Вібрація природна і штучна
  2. Пристрій і принцип дії
  3. Технічні особливості

Вібрація природна і штучна

Коли проїжджає повз багатотонну вантажівку або трамвай, в радіусі декількох десятків метрів, земля в буквальному сенсі тремтить у нас під ногами і навіть в будинку можуть дзвеніти склянки в серванті.

Якщо приватний будинок, дача розташовані поблизу грунтовки, по якій снують великовантажних, коливання від важких коліс можуть потривожити і тварин, що живуть під землею.
Але покладатися на природні вібрації щонайменше несерйозно. Зараз вони є, а через годину - немає. Оскільки характеризуються випадковістю і відсутністю системності.

Спочатку трохи теорії.


Поширення коливань в грунті визначається трьома найважливішими параметрами:

  • амплітуда;
  • частота;
  • періодичність.


Здавалося б, чим більше амплітуда, тим буде швидше результат. Так і є до певної межі, але не будемо забувати, що необхідне незалежне електричне живлення (провід від розетки на дальній город не протягнеш), а значить чим більше амплітуда, тим менше буде ресурс безперервного функціонування.

Тепер з приводу частоти. З огляду на щільність, необхідно щоб коливання генерувалися з частотою, при якій грунт міг би вібрувати в такт з генератором.
Для інженерів не проблема спроектувати навіть ультразвуковий відлякувач кротів на будь-яку частоту, але судячи з асортименту, який можна купити в інтернет-магазинах України, представлені лише низькочастотні прилади. І пояснення є – земля досить щільна і з високою частотою деренчити не буде – шари просто не встигнуть стискатися та розтискатися, передаючи імпульси все далі і далі.

Коливання відтворюються в чутному для нас звуковому діапазоні низької частоти – близько 300 Гц

І нарешті щодо періодичності. Звернемося до наведеного вище прикладу автомобіля.
Після того, як він проїхав, енергія за рахунок загасання коливального процесу поступово розсіюється. Навіть якщо кріт у норі притих, причаївся і задумався, через кілька хвилин, він радісно продовжить свою руйнівну роботу – джерело тривоги зник.

Тому генеруються сигнали заданої періодичності.
Ні через годину, ні через тиждень, ні через місяць, кротовідлякувач в спокої не залишить.

А чому тряска грунту, повинна приводити до паніки?
Кроти більшу частину життя проводять під землею, і закони еволюції не обдуриш – якщо органи зору поступово атрофуються за непотрібністю, то активізуються інші – нюх, слух, і тактильна чутливість. Відчуваються коливання, навіть малої інтенсивності в радіусі кілька десятків метрів.

Пристрій і принцип дії

Як ми відзначили, коливання поширюються в глибині. Отже там же повинен розташовуватися і вібруючий механізм і електронна схема для управління.

Щоб монтаж був простий, циліндр повинен розміщуватися в шарах грунту і так же легко витягатися. Цьому максимально сприяє подовжена, з загостренням на кінці форма.

Виникає ще два питання. Чому форма циліндрична? Якої висоти повинен бути корпус?

Закони поширення коливань єдині – не має значення, переміщаються частинки води, молекули повітря або грунту. Тому хвилі розходяться у вигляді концентричних кіл, і форма корпусу повинна бути циліндрична, а не квадратна або трикутна.

Кротові нори надзвичайно заплутані - для нас звичайно:

самі верхні ходи, так звані кормові, що не розташовуються глибше 10-15 см
трохи нижче ще на 10-20 см – постійні ходи
а ось від 1 до 2 метрів – місце відпочинку, нічліжки і зберігання припасів

Якщо корпус матиме невелику довжину – наприклад 15 см, відтворювані вібрації “захоплять” в кращому випадку верхні нори.

Може тоді краще виготовити "штир" висотою до 2 метрів?
Навряд кого вразить " гігант " висотою більше людського зросту, який не те що перевезти складно, так і сил не вистачить відірвати його від землі. До того ж для таких габаритів вступає в силу ще одне обмеження – незалежне електричне живлення. Для циліндра таких розмірів, батарейки сядуть за 1 годину.

Технічні особливості

Основний елемент – ексцентриковий механізм.


На осі, обертається мікродвигуном, закріплюється не симетричні вантаж і за рахунок цього при початку обертання збільшуються відцентрові сили і чим більше кутова швидкість, тим сильніше коливається вся конструкція – поштовхи передаються через вісь на корпус.

У більшості випадків вібрація – ознака порушення в роботі машин і механізмів через зношування, або невірною настройки системи. Це явища шкідливі і вимірюються спеціальним вимірювальним приладом - віброметри.


Але в даному випадку - штучна несоосность це саме те, що потрібно.

  1. Висновок 1: Джерело - електродвигун з розміщеним ексцентриком
  2. Висновок 2: Повинно бути забезпечено щільне зіткнення з грунтом

Але якою б не був економічний електромотор з ексцентриком, все-таки в ньому присутні механічна обертається деталь – ротор, що вимагає для розкрутки енергії.

Витрати електрики при постійному обертанні занадто великі.
Щоб забезпечити відповідність суперечливим вимогам – мінімум споживання напруги від джерела живлення і надати довгостроковий гарантований захист, конструкторам довелося змінити алгоритм роботи.

Вібрації не постійні, а з заданими інтервалами - в залежності від моделі, час паузи становить від 15 до 75 секунд.
У період між запусками, механізм “спить”, батареї теж відпочиває, а ось кроти якраз навпаки нервують, чого нам власного кажучи і треба. І хоча їм шкода залишати з таким трудом створену систему підземних комунікацій, рано чи пізно вони це зроблять...