Сінгапурський стартап розробив експрес тест на COVID-19 працює як алкотестер

Еволюція засобів тестування на коронавірусну інфекцію, проходить досить швидко.
Ще на початку весни були експрес тести. Потім від них практично відмовилися через низьку точність. Тепер тестування в медичних лабораторіях виконується за допомогою точних ПЛР тестів.
Хоча останні також не позбавлені недоліків:

  • довге очікування результату. За ТВ повідомляють, що в деяких областях доводиться чекати результату по кілька днів;
  • досить висока вартість. І навіть якщо Міністерство охорони здоров'я України запевняє, що тестування безкоштовне, насправді все оплачується з наших податків. Так що нехай побічно, але платимо ми.
Як поєднати швидкість експрес-тестування і при цьому забезпечити високу достовірність ?

Саме цим питанням переймається сінгапурська компанія Breathonix.

Але початку невеликий відступ.

Переважна більшість всіх вимірювальних приладів діляться на 2 великі групи, засновані на прямому і непрямому методах вимірювання.
Перші повільні, але найточніші. Другі – в десятки разів швидше і наприклад замість похибки 0,1%, дають 0,3-05%.
Якщо провести аналогії, то ПЛР тест на COVID-19 це прямий лабораторний метод, а новий визначник небезпечного вірусу від стартапу з Сінгапуру це непрямий вимірювальний інструмент.

Оскільки швидкість отримання результату становить одну хвилину !

І ще одна аналогія.
Лабораторний аналіз крові дає точний вердикт на предмет того, пив водій чи ні. Але попередні дані надасть професійний алкотестер, що знаходиться на озброєнні у співробітників правоохоронних органів.
І ми не далекі від істини. Тестер коронавируса від Breathonix як за зовнішнім виглядом (правда кілька віддалено через розміри), так і за методикою відбору проб, дуже нагадує алкотестер.

Перш за все, це одноразові насадки. Чим не мундштуки? Причому тут їх роль важливіше ніж при вимірюванні алкоголю. Оскільки потрібно виключити перенесення вірусу від однієї тестованої особи до іншої.

Ну а як з точністю ?

  1. 90 % при позитивних випадках (виявлено зараження).
  2. 95% при негативних випадках (тобто 5% здорових людей сказали, що вони хворі).

До речі, стандартний мазок на ковід теж не має 100% точність. І людський фактор відіграє в ньому роль.

Принцип дії

“Вирусотестер” вловлює летючі органічні сполуки, що виділяються з диханням (ці мікрокраплі і є основним джерелом зараження, для цього нас і змушують носити маски). Це хімічні речовини в розпиленому стані, надходять в пробовідбірник, оскільки виділяються хворими.
Чим не аналіз повітря на пари спирту після прийому алкоголю? Дуже схоже.

Фірма з Сінгапуру сподівається отримати дозвіл від влади на застосування приладу в медичних цілях вже на початку наступного року.
Але для цього потрібно розширити кількість тестованих, щоб забезпечити репрезентативність вибірки, усунути помилкові спрацьовування, оскільки на сьогоднішній день були проведені тести всього на 180 добровольцях.
Звичайно це замало. Та й 90-95% хоч і вражаючий результат (особливо з огляду на, що він виходить за хвилину), але хотілося б, щоб точність становила 99,… (ну і кілька дев'яток після коми). Все таки це не підпила людина, яка проспиться. Тут мова може йти про життя і смерть в буквальному сенсі слова.

Скільки коштує ?

Представники компанії стверджують, що ціна перевірки на такому антіковідном “алкотестере” складе близько 20 доларів США.

Ніхто не говорить, що це заміна ПЛР-тестів. Тим більше, що пристрій не є портативним, на відміну від уже згаданих персональних алкометрів – брелків, які можна запросто покласти в кишеню.
ТОП-менеджер Breathonix Цзя Чжунань розраховує, що тестер згодиться:

1 На стадіонах, концертах і конференціях
2 При вході до закладів, організації, установи
3 Митниця, кордон, аеропорт

Тобто мова йде про місця з великою скупченностью – там де якраз вірус відчуває себе як риба у воді.
Адже температурний скринінг за допомогою пірометрів не завжди покаже високу температуру тіла, адже багато носіїв можуть бути безсимптомними.
Але навіть нинішні 90 відсотків, що видає пристрій, вже різко знизять кількість людей, які можуть стати розповсюджувачами смертельно небезпечної зарази.

Теги: